Dětský folklorní soubor Perníček a Marcipánek

Dětský folklorní soubor Perníček vznikl v roce 1986 na tanečním oboru Základní umělecké školy Havlíčkova 925, Pardubice a pod jejími křídly působí dodnes. Za léta svého působení souborem prošlo již více než 1100 dětí. Dnes v něm hraje, tančí a zpívá na 140 dětí ve věku od 4 do 18 let. Tanečníci „předškoláci“ vystupují pod vlastním názvem „Marcipánek“ a o hudební doprovod se stará dětská lidová muzika.

Při tvorbě repertoáru soubor klade důraz na poznávání našeho kraje, proto čerpá převážně z regionu Polabí, a zvyklostí, které se k němu váží. Společně s dětmi odhaluje „jak žily naše prabáby“ během celého roku. Vznikají tak celovečerní představení skládající se z jednotlivých tanečních pásem všech oddělení souboru, která jsou vzájemně tématicky provázána (O Velikonocích, O Vánocích, O posvícení s Perníčkem a Marcipánkem). Během těchto pořadů divák získá ucelenou představu o již dávno zapomenutých tradicích. Proto je soubor s oblibou uvádí i ve formě výchovných koncertů pro ZŠ a MŠ.

Za léta svého působení se soubor Perníček již právem řadí mezi českou špičku. Reprezentoval své město, kraj i zemi na mnoha přehlídkách a mezinárodních festivalech u nás (např. MFF Strážnice, Pardubice-Hradec Králové, Tradice Evropy) i v zahraničí (Evropa, Asie, Afrika, Jižní Amerika…). Soubor je nositelem titulu Laureát MFF Strážnice 2013.

Více informací o našem souboru, jeho historii, úspěších na soutěžích, koncertech a dalších akcí souboru naleznete ve Výročních zprávách níže. Také nahlédněte do bulletinu “Čáry Máry Perníček” vydanému k 30.výročí našeho souboru, dozvíte se více o nás v rozhovorech s osobnostmi souboru, souhrn nejvýraznějších choreografií do roku 2016 i seznam všech dětí, které již souborem prošly.

english English translation in PDF

Výroční zprávy

laureat.jpg JPG
2023 Výroční zpráva 1.pdf PDF

Promofotky

DS2_1135.jpg
morana2.jpg
2021-06-06_10-03-28.jpg
2021-06-06_10-26-46 (2).jpg
DSC_8353.jpg
DSC_0305.JPG